Úvod Co je to ječné zrno a co ho může způsobit?

Co je to ječné zrno a co ho může způsobit?

Ječné zrno (hordeolum) je zánět mazové žlázky některé z řas, které obklopují oko, aby jej chránily.  Vzhledem k velikosti řas jsou i jejich mazové žlázky drobounké, v normálním stavu mají za úkol zvlhčovat řasy. Pokud se však z nějakého důvodu zanítí, jejich velikost se začne zvětšovat, uvnitř se začnou množit bakterie, případně i hnis a ječné zrno je na světě. U oka vyroste nehezký váček (absces) ve velikosti a mnohdy i barvě zralého zrna ječmene. Původcem infekce způsobující ječné zrno je stafylokok, zánětlivá bakterie.

Hlavní příčinou vzniku ječného zrna je ucpání vývodu mazové žlázky určité řasy. V uzavřeném prostoru se hromadí maz, kde se skvěle daří bakteriím, které se ihned začnou množit a způsobí tak zánět.

Příčin ucpání mazové žlázky může být víc:

  • Nesprávná a nedostatečná hygiena.
  • Nevhodný make-up, případně nedostatečné odlíčení.
  • Nesprávně ošetřené oční čočky.
  • Dotýkání se oka špinavýma rukama, či předměty.
  • Pobyt v zaprášeném prostředí.
  • Snížená imunita.
  • Některé onemocnění, např. cukrovka.

Diskuse (24 komentářů)

Karl, (11. 02. 2013 15:58) Reagovat
Mám už třetí den ječné zrno a docela mě vadí. Dokdy mám čekat, že splaskne samo a kdy bych se měl raději vydat k lékaři. Díky.
Jindřiška, (05. 03. 2013 14:13) Reagovat
Já měla jen jednou ječný zrno a šla jsme k doktoru hned druhý den, protože mi to bylo strašně nepříjemný. Asi záleží jaké je, jestli člověku vadí a jestli mu dráždí oko.
Helča, (04. 04. 2013 05:38) Reagovat
A když jde člověk k lékaři s očním zrnem, tak ho vždy vyřezávají, nebo na to je i mastička. Myslím na stav, kdy už se utvořila bulka, která je poměrně tvrdá...
Alena, (15. 05. 2013 05:03) Reagovat
Pokud je to hodně tvrdé a zapálené, tak to asi vyřezávají, ale když ne, tak na to mastička je a někdy k řezání vůbec dojít nemusí. Já měla ječné zrno dvakrát a ani jednou mi ho nevyřezávali.
gábina, (20. 06. 2013 06:25) Reagovat
Ale ani to řezání asi není nějak náročné ne? Myslím, že to jen naříznou, zbaví se toho hnisu a je to. Otázka chviličky.
Milan, (17. 07. 2013 04:31) Reagovat
Člověk nemá dobrý pocit z toho, když mu doktor řekne, že mu budou něco řezat, ale máte pravdu, zrovna u toho ječného zrna není moc čeho se bát. Za chvilku je to hotové a nějak zvlášť to nebolí.
Richard, (27. 08. 2013 13:02) Reagovat
Taky mám ječné zrno asi předevčírem se mi udělalo a strašně to bolí a svšdí a u doktorky jsem ještě nebyl a nebudu. Moje babička mi řekla že taky měla ječné zrno a prý šla po ulici a její sousedka jí tam plivila a babička mi řekla že zmizelo a já vipadám asi nějak takhle: :cry:
Gábina, (05. 03. 2014 13:49) Reagovat
Tak plivnutí asi nepomůže, ale je možné, že zmizí samo. měla jsem ho asi dvakrát. Jednou zmizelo, i když zpočátku to bylo hodně nepříjemné, ale podruhé to trvalo delší dobu, a tak jsem šla k doktorce. dostala jsem mastičku s tím, že když bude tvrdý, bude se to muset naříznout, ale to naštěstí nebylo třeba.
Míša, (08. 07. 2015 13:56) Reagovat
Mě ho jednou řezaly. Představovala jsem si, kdovíjak to bude hrozné, ale vůbec to nebolelo. On totiž pojem "řezaly" je hodně přehnaný. Je to maličkatý řez a trvá to chvilinku, takže i kdyby vás to někoho čekalo, nemusíte se bát.
Ivo, (02. 01. 2017 17:53) Reagovat
Věřte mi že to může dost bolet :D nařezávali mi vrchní víčko a pinzetou vytahávaly odemřelou tkáň, která se při ječném zrnu utváří... nejmíň bolestivé bylo následné šití.. :)
Katerina, (04. 08. 2014 12:29) Reagovat
já myslím, že když budete mít kvalitní sluneční brýle, že by to vadit nemělo. Jen pozor, aby se vám do očí případně nedostala špinavá voda. Mohlo by to oči ještě více podráždit.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Ječné zrno.cz
Kontakty