Úvod Co je to ječné zrno a co ho může způsobit?

Co je to ječné zrno a co ho může způsobit?

Ječné zrno (hordeolum) je zánět mazové žlázky některé z řas, které obklopují oko, aby jej chránily.  Vzhledem k velikosti řas jsou i jejich mazové žlázky drobounké, v normálním stavu mají za úkol zvlhčovat řasy. Pokud se však z nějakého důvodu zanítí, jejich velikost se začne zvětšovat, uvnitř se začnou množit bakterie, případně i hnis a ječné zrno je na světě. U oka vyroste nehezký váček (absces) ve velikosti a mnohdy i barvě zralého zrna ječmene. Původcem infekce způsobující ječné zrno je stafylokok, zánětlivá bakterie.

Hlavní příčinou vzniku ječného zrna je ucpání vývodu mazové žlázky určité řasy. V uzavřeném prostoru se hromadí maz, kde se skvěle daří bakteriím, které se ihned začnou množit a způsobí tak zánět.

Příčin ucpání mazové žlázky může být víc:

  • Nesprávná a nedostatečná hygiena.
  • Nevhodný make-up, případně nedostatečné odlíčení.
  • Nesprávně ošetřené oční čočky.
  • Dotýkání se oka špinavýma rukama, či předměty.
  • Pobyt v zaprášeném prostředí.
  • Snížená imunita.
  • Některé onemocnění, např. cukrovka.

Diskuse (24 komentářů)

Sára, (13. 04. 2011 14:08) Reagovat
dobrý den,mám takový problém.v pátek se mi na horním víčku udělalo ječné zrno,byla jsem u doktorky´,ta mi jen vypsala mast ,mazala jsem to a prasklo to jenže hned po tom ve vnitřním koutku u slzní žlázy se mi udělala velká boule a moc na to nevidím a jeto docela tvrdý a bolí to a hrozně mě to vadí,myslela jsem že to praskne ale nic furt to tam mám a ani mastička nepomáha a kvuli tomu je celé oko červene,možná jeto spíš nějakej zánět..neporadite mi prosíím? :sad: :sigh:
Monika, (23. 10. 2011 10:42) Reagovat
Na oku se mi udělalo ječné zrno velikosti nehtu, je to opravdu velké a bolí to. Byly jsme s tím u doktorky a ta nám předepsala pouze mast. Každý den to mažu (to zrno mám asi už měsíc) a pořád to neprasklo, ale spíš se to zvětšilo. Je možné že se to uzdravuje a že to brzy praskne? Pozítří chci zajít k doktorce znovu. Děkuji
J, (07. 11. 2011 12:42) Reagovat
Tak si myslím, že je to vše špatně - na bacily klacek a zničit je, že se trochu otráví i tělo nevadí - méně to tělo bolí. :sigh: Mnohem lépe je nakopnout imunitu a bolavé očičko namazat přírodní mastičkou, která v sobě má laskyplné informace a tudíš vybízí tělo k hojení. Mně funguje do dvou dnů: Lalium od EONE. :lol:
CHEMKA, (23. 01. 2012 10:35) Reagovat
No, tak občas něco, co není přírodní přeci nevadí, zvlášť u mastiček na ječné zrno si myslím, že je to jedno. Alespoň to rychle zmizí a člověk má klid.
bára, (02. 10. 2012 18:22) Reagovat
Tak já jsem také spíše pro přírodní produkty, ale jak v čem. Někdy zabírají, jindy je lepší si něco nechat předepsat lékařem. Je jasné, že člověk by měl mít se svým tělem trochu soucitu a neládovat pořád do něj jen nějakou chemii.
Radka, (02. 09. 2014 06:40) Reagovat
Já jsem dřív hodně brala léky. Vždy, když mi něco bylo, nebo mi jen bolela hlava,ale pak jsem od toho opustila. Na běžné věci teď užívám jen bylinky a vitamíny (ovoce a zelenina), ale abych třeba byla až tak přírodním stylem posedlá, že bych na angínu pila bylinky, to rozhodně ne.
NAĎA, (16. 04. 2012 09:26) Reagovat
Můžu se zeptat? Utvořila se mi něco jako ječné zrno nebo nežid, beďar...těžko říci...na horním víčku a vůbec to nebolí. Není to ani moc velký, takže to nepřekáží. Jen se mi to samozřejmě nelíbí. Už to tam mám více než týden a nic to nedělá. Mám s tím jít k doktoru? Nevím, jestli to vůbec samo zmizí.
Zdena, (10. 09. 2012 11:13) Reagovat
Měla jsem něco podobného, akorát ne přímo na víčku, ale trochu výš. Zmizelo to samo, ale už si nepamatuju za jak dlouho, ale určitě trvalo dýl než týden.
Adel, (04. 09. 2012 10:35) Reagovat
Když nebudu léčit ječné zrno, zmizí samo? Díky.
Dagmar, (28. 10. 2012 10:10) Reagovat
Někdy zmizí samo, jindy ne. To pak sice přestane bolet, ale zatvrdne v nevzhlednou bouli a musí se odstranit chirurgicky.
alena, (07. 01. 2013 17:58) Reagovat
moje čtyřletá dcera má ječné zrno už dva měsíce, teď jí to prasklo a vytéká jí z toho hnis, má jít za měsíc na operaci, je možné aby se to zahojilo, když už to prasklo nebo opravdu na tu operaci půjde? A jakou mast či kapky můžem použit, aby se to rychleji hojilo?
Jana, (11. 01. 2013 07:42) Reagovat
Já sice nejsem odborníkem a ani zvlášť ječnými zrny netrpím, ale domnívám se, že na operaci se chodí právě proto, že ten hnis zůstává v tvrdé bulce, která nemizí, a operace spočívá v naříznutí pro odtok hnisu, ale když to prasklo, tak si myslím, že zbytek už se zahojí sám.
Alena, (20. 06. 2013 07:09) Reagovat
Tak dcera už je po operaci, zákrok trval asi hodinu, hojí se to celkem dobře a doufám, že jako velká nebude mít moc velkou jizvu..:-)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Ječné zrno.cz
Kontakty